מזגנים

מיזוג אוויר - איך זה התחיל ולאן זה מתקדם?

נדמה שהם תמיד היו איתנו, ואם לא, איך הסתדרנו בלעדיהם?! ככל שמתקרב הקיץ מטפסות הטמפרטורות והלחות הופכת לאט לאט לבלתי נסבלת, לפחות בחלק מהאזורים. מיליוני אנשים יפנו לעזרתו של אחד מפלאי הגילוי וההמצאה - המזגן.

בכל הבתים כמעט תמצאו כיום מזגנים שמשווקים כיחידות נוחות שהפעלתם מצריכה רק לחיצה על כפתור. קשה להבין כי למעשה מערכת מיזוג אוויר היא תוצאה של קרוב למאה שנה של פיתוח הנדסי מורכב. שנות האלפיים קירור ומיזוג אוויר נחשב לאחד מ-10 ההישגים המכניים ההנדסיים הגדולים ביותר של המאה ה-20.

הימים הראשונים

למיזוג האוויר יש בעצם שורשים במאה השנייה בסין, שם ממציא בשם דינג הוואן פיסל מאוורר בעל רוטר שהופעל באופן ידני. רעיון קירור האוויר סקרן גם את המדינאי והממציא האמריקאי הידוע בנג'מין פרנקלין, שבשנת 1758 ערך ניסויים עם אידוי ואלכוהול כדי להשיג בטמפרטורות מקפיאות.

המזגן המודרני הראשון הומצא ב-1902 על ידי המהנדס ויליס קארייר בברוקלין, ניו יורק. בשנת 1933, חברת מיזוג האוויר קארייר האמריקאית פיתחה מזגנים ראשונים שהחלו להימכר בשוק האמריקאי שהחל לגלות דרישה ועניין גובר במערכות קירור אוויר.

מערכות המיזוג של היום, למרות שהם פועלים לפי אותם עקרונות מדע בסיסיים כמו המערכת הראשונה, משלבים בפעולתם גם דחיסת אדים מתקדמת, אמצעי אבחון ובקרה, חיישנים אלקטרוניים, חומרי סינון, תוספים לחיסכון באנרגיה ועוד ועוד.

העולם שייך למזגן

כיום בכ-80% ממשקי הבית בארה"ב יש מזגנים - בעיקר כמערכות מרכזיות - שפועלים באופן מוקפד על-פי תקנים של מנהל המידע לאנרגיה. במדינת ישראל ברוב הבתים מותקנים מזגנים מפוצלים ויש גם בתים שבהם מותקנים מיזוג מיני-מרכזי. מיזוג האוויר הפך מאמצעי יוקרתי להכרחי ובסיסי ותרם בדרכים רבות לאיכות החיים בכל העולם.

מיזוג האוויר מאפשר כיום למיליארדי אנשים לחיות, לעבוד ולהקים עסקים במיקומים שידועים באקלים החם ומהביל שלהם, ועושה לכולנו - בכל רחבי העולם - את החיים להרבה פחות קשים.

ומה בעתיד? בעתיד המערכות יפעלו על גז ידידותי לסביבה, כזה שאפשר לנשום בלי כל בעיה, ויהיו קל משקל וקטנים לפחות בחצי מאלו של היום. כמובן שכמו כל אמצעי מתקדם גם במזגן העתידי יהיה ניתן לשלוט בו מרחוק באמצעות הסמארטפונים עם אפליקציות מתאימות, ושבנוסף גם מחירו של יהיה זול יותר מכיום. כך שיש למה לחכות. אז תפעילו את מערכת המיזוג שלכם ותמשיכו לעקוב אחרי ההתפתחויות.

 
 
 

לפרטים נוספים ולרכישת מזגן אלקטרה, תדיראן, טורנדו ועוד, צלצלו אל נירקור:
03-5366773

left banner